Categories
בלוג

בדיקות מתקני משחקים

בכל שכונה הנמצאת בתוך עיר בישראל, מושב או קיבוץ יש לפחות גינה אחת ולפעמים אפילו הרבה יותר מזה. ברוב הגינות והפארקים בישראל יש מתקני משחקים בהם הילדים שלנו מבלים בסופי השבוע, אחר הצהריים שהם מסיימים את המסגרות ובחופשים.

בין המתקנים אותם כולנו מכירים הם נדנדה רגילה, נדנדת ערסל, נדנדת מאזניים, מגלשות מסוגים וגדלים שונים, קירות טיפוס, גשרים עליהם הילדים מטפסים, מעליות עליהן הילדים עולים ומהן יורדים, מנהרות ועוד. בכדי שכהורים נוכל להיות שקטים, רגועים ולדעת שהילדים שלנו בטוחים, כל מתקן עובר בדיקה.

בדיקות מתקני משחקים – חשוב לדעת

כדי שניתן יהיה לבצע בדיקות מתקני משחקים אחת לשנה, יש להשתמש בתקן מספר 1498. תקן ישראלי ת“י 1498 נחתם על ידי שר התעשייה והמסחר. התקן הוא בעצם חוק מחייב, כאשר כל מחזיק של מתקן משחקים חייב להחזיק תיק מתקן, לדאוג לכך שהמתקן יתוחזק כמו שצריך ולבצע בדיקה חודשית, שנתית ותלת שנתית שמראה כי המתקן תקין.

בדיקות מתקני משחקים – מה זה אומר?

למעשה, כל מתקן עובר תהליכי בחינה ותחזוקה לפי הוראות היצרן ובתדירות שהיצרן קבע. יש לבחון את התפקוד של המתקן, עד כמה הוא יציב, האם הוא בלוי, האם החלקים אטומים, נעים או רפופים. למעשה, לכל חלק במתקן קיימים פגמים אפשריים אותם יש לבדוק. למשל, שמדובר בשרשראות של נדנדות, יש לשים לב האם קיימת אי תקינות של החיבורים ושחיקה שלהם. כשמדובר ביסודות של מתקן, המהנדס מחוייב ל בדוק האם קיים חופש בין היסוד לבין הקרקע או האם היסוד בולט מעל פני הקרקע.

בדיקות מתקני משחקים- מה באה הבדיקה לקבוע?

 1. רמת בטיחות הכוללת של כל מתקן.
 2. את רמת הבטיחות של היסודות והמשטחים.
 3. כיצד מזג האויר משפיע על המתקן.
 4. סימנים לריקבון.
 5. שינויים ברמת הבטיחות כתוצאה מהחלפה או שינוי של חלקים.

מי רשאי לבצע בדיקה מתקנים?

אדם עם הכשרה מסוג Competent persons. כלומר, מכונאי רישוי או מהנדס אזרחי רשוי שעבר הכשרה במכון התקנים בישראל לבצע את הבדיקות הללו.

בנוסף לבדיקה השנתית הרגילה, אחת לשלוש שנים כל מתקן עובר אישור של מכון התקנים בידי מעבדה מאושרת.

מה קורה אם נמצא ליקוי או תקלה במתקן?

במידה ומתגלה פגם או תקלה חמורה אשר עלולה לסכן את רמת הבטיחות של המשתמשים במתקן, יש לתקנם מבלי לדחות את התיקון. במידה ולא ניתן לתקן את המתקן במיידי, יש לוודא שלא עושים בו שימוש.

מה כולל תהליך הבדיקה?

 • ביקור בגן המשחקים
 • עריכת מדידות ובדיקת
 • שרטוטים
 • תאור כל המתקנים בפארק או בגינה
 • תעודת בדיקה
 • פירוט אי התאמות
 • שיקום, תיקון ושיפור לפי הצורך

מעוניינים בביצוע בדיקת או בדיקות מתקני משחקים? מעבדות ישראל מעניקות בתור עסקת חבילה בדיקות תחזוקה ובדיקות חודשיות ושנתיות למתקני משחקים. למעשה, למרות שהחוק לא מחייב כי תהיה הפרדה בין הגוף שמתחזק את המתקנים לבין הגוף שמפקח ובודק אותם, עדיין ההמלצה הינה להפריד בין הגופים כדי למנוע ניגוד אינטרסים.

המומחים של מעבדות ישראל יעניקו לכם שירות מקיף, יסודי, יעיל והכי חשוב בטיחותי ועל פי כל תקני הבטיחות המעוגנים בחוק. נשמח להעניק לכם שירות ולתת לכם מענה על כל השאלות. מי שמבצע את הבדיקות הם אנשים בעלי כישורים Competent persons, מהנדסים שעברו הכשרות לביצוע בדיקות למתקני משחקים ובעלי הסמכה לביצוע בדיקות אל הרס. כל הבדיקות נעשות ע“י מדידים מכוילים עם אישור של חברות בינלאומיות. צרו איתנו קשר ונשמח לתת לכם מענה מהיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *