Categories
בלוג

בדיקות בטון

אם הגעתם לכאן, וודאי אתם נמצאים בתהליך של בניה או עומדים לבנות בית, פרויקט או מיזם אחר הקשור לתחום הזה. אחד התחומים המרתקים שנראה לרבים מאיתנו כמו משהו שולי או שלא כל כך חשוב להקפיד עליו, נחשב היום לתהליך סופר קריטי ומהותי. תהליך שמשפיע על שלבי הבניה הבאים. שלב זה מציע בקרה איכותית שתפקידה לשפר את רמת הבניה בישראל.

למעשה, מי מאיתנו שיקפיד לבצע בדיקות בטון שהן חלק ממאגר בדיקות נוספות כמו בדיקות קרקע, בדיקות אינסטלציה, בדיקות אטימות ועוד יחסוך לא מעט כסף, זמן ובעיקר עוגמת נפש בתהליך הבניה המורכב. למעשה, רק לאחר שתגישו את הממצאים של בדיקת הבטון תכולו לקבל טופס 4 מהרשות המקומית או העירייה אליה אתם משוייכים.

הבסיס של הבסיס – מה זה בכלל בטון?

כידוע לכל, הבטון משמש לבניה. מי שלא יודע, בטון משלב חומרים כמו צמנט, חול, מים וחצץ. לאחר שמייצרים את הבטון במפעלים מיוחדים, מובילים אותו לאתר הבניה באמצעות משאית מיוחדת – מערבל בטון. תוך משהו כמו 10 שעות התערובת הופכת קשורה ומאבדת מרמת הגמישות שלה.

בשלב הבא התערובת הופכת לקשה וחזקה יותר. למעשה, רוב הבטון מיוצרים היום במפעלי בטון ורק מעט מאוד ממנו מייצרים באתרי הבניה עצמם. הבטון שמייצרים באתרי הבניה פחות איכותי ונחשב לבטון בתנאי ייצור מוגבלים. למעשה, קיימים תקנים מסודרים אשר מאפשרים להבדיל בין סוגי הבטון השונים, המקום שבו ייצרו אותו וסוגיהם.

בדיקות בטון – למה צריך את זה בכלל?

הלב של הבית הוא שלד בטון חזק, עמיד, איכותי ובטוח. שימו לב. מדובר בבית שלנו. לכן, ככל שהבטון יעמוד בסטנדרטים יותר גבוהים וייחשב לאיכותי יותר, כך הבית שלנו יהיה יציב יותר וחזק יותר לאורך השנים. על פי חוקי התכנון והבניה בישראל, הבונה או היזם חייב ליצור קשר ישיר מול מעבדה בכדי לבצע בדיקת בטון. כאמור, רק אחרי שהאישור מוצג, ניתן לקבל טופס 4 המאשר בניה בפועל. אותן בדיקות מעניקות מידע מקצועי וחשוב על איכות הקרקע, איכות המבנה ועל איך העבודה תתבצע בפועל.

מה ההבדל בין הבניה הפרטית לבניה בעולם המעבדות?

כשמדובר בבניה פרטית, היזם כלומר בעל הפרויקט הוא זה שמשלם ישירות למעבדה על בדיקות הבטון ושאר הבדיקות הנדרשות. כלומר, האינטרס של היזם זהה לשל המעבדה, כלומר המעבדה רוצה לבדוק את הקבלן ששכרתם ולוודא שהכל נעשה כמו שצריך, לפי התקנים ולפי החוק. לעומת זאת, בבנייה רוויה, הקבלן הוא זה שמשלם למעבדה וזה מייצר סוג של ניגוד אינטרסים. לכן, יש כאן חשיבות מאוד גבוהה לגבי מי שמבצע את הבדיקה בפועל.

מה זה בטון ”טוב“ ומה זה בטון ”לא טוב“ ואיך בדיקות בטון קובעות את זה?

בטון שמוסיפים לו יותר מדי מים הוא בטון שאינו קונסטרוקטיבי ולא יכול לשמש לבניה. ככל שהמספר בבדיקה של הבטון נמוך יותר, ככה זה מראה על היותו חזק. אחת הבעיות עם בטון היא שברגע שהוא יוצא מהמפעל אין לנו בקרה עליו ולכן חשוב לבצע מעקב ולהיות בשטח בזמן שיוצקים אותו.

אילו סוגים של בדיקות בטון יש?

 • בדיקת בטון טרי
 • בדיקת בטון טרי מיוחדצ
 • בדיקות בטון פטיש שמידט
 • בקרת קולנסאות בשיטת בטונייט
 • בט-קל
 • בטון מותז
 • בטון מותז
 •  בדיקות דייס צמנטי

דגשים חשובים לגבי בדיקות בטון

 • לאחר שמתבצע בדיקת בטון ראשונה אותה מבצעים כל שבוע ולוקחים דגימות מהשטח עצמו, יש לבדוק מהו חוזק הבטון.
 • רק אחרי 28 בודקים את החוזק בבדיקה שניה.
 • הדגימה מתבצעת לפי 3 קוביות.
 • ממוצע שלושת הדגימות קובע את חוזקו של הבטון באופן סופי.
 • אם הבדיקה איננה תקינה, יש לבצע בדיקה נוספת.

בדיקת בטון

כל מי שעוסק בתחום הבנייה או מי שבנה בית בעבר יודע שהבטון הוא חלק חשוב מאוד בתכנון המבנה, שכן ברוב המוחלט של המקרים הוא מהווה את הגרעין של הבית שכן יסודות הבית או הבניין שנבנה יהיו עשויים מבטון, כולל קירות חיצוניים כמובן. הבטון המודרני כפי שאנו מכירים אותו היום הומצא אי שם במחצית המאה ה-18 על ידי מהנדס בריטי וכללה תערובת של מלט, חלוקים ואבנים מפוררות, שזו תערובת די דומה למרכיבי הבטון כיום שהם צמנט, חצץ, מים וחול. לאחר הייצור שלו הבטון בעל תכונות נוזליות ואלסטיות ולאחר טווח זמן של בין שעה לעשר שעות הוא מתחיל להתקשות אט אט וכך נוצרים למעשה היסודות של המבנה. במקרים רבים משתמשים ברשתות ברזל או קורות שעשויות מברזל על מנת לתת לבטון עוד חוזק.

ייצור הבטון

החלק הארי של תעשיית הבטון הוא ייצור של בטון במפעלים ייעודיים לייצור בטון, באותם מפעלים ללא יוצא מן הכלל יש פיקוח קפדני על ייצור הבטון. אותו פיקוד הינו קריטי שכן מדובר כפי שציינו בחומר מהותי אשר משמש ברוב המקרים לליבה של כל מבנה ולכן חשוב מאוד בהיבט הבטיחותי שיהיה חזק ויעמוד בכל התקנים הקבועים בחוק.

ממפעלי הבטון, החומר משונע על ידי מערבלי בטון וכך הוא נשמר עד שהוא מגיע אל אתר הבניה. במקרים בודדים ניתן לראות ייצור עצמי של בטון באתרי בנייה אך בדרך כלל הוא אינו משמש לחלק הארי של הבטון וליסודות אלא רק לתיקונים קטנים שכן קשה מאוד לייצר בטון בייצור עצמי על פי התקן וללא בקרה מתאימה על החומר ועל תהליך הייצור.

בדיקת בטון

בדיקת טיב הבטון הוא דבר חשוב מאוד על מנת לשמור על איכות מוצר גבוהה. היא מתבצעת על ידי גוף חיצוני, כזה שאינו קשור למפעל ייצור הבטון וכמובן אינו קשור לאתר הבנייה אשר משתמש בבטון לצורכי הבנייה. הגוף החיצוני שאמון על בדיקת הבטון, מן הראוי שיהיה בלתי תלוי על מנת שיוכל לבצע בקרת איכות טובה ולקבל תוצאות בדיקה אמינות ואמיתיות. כך גם על המפעל לשמור על ההוראות המחמירות והתקנים לייצור הבטון וכמובן גם נמנעים מייצור לא מקצועי ונקודתי של בטון בתעשיית הבנייה.

איך מתבצעת דגימת הבטון?

אז כפי שכבר ציינו הבדיקה עצמה של הבטון נערכת על ידי חברה חיצונית שדואגת לשלוח נציג מטעמה שמוסמך לבצע בדיקת בטון. הנציג של החברה מתייצב במפעל לייצור בטון או באתר הבנייה טרם קבלת הבטון לאתר הבנייה ומתחיל בעבודה הדגימה. על דגימת הבטון להיות סטרילית ונקייה מעצמים זרים ולשם כך ישתמש הבודק בדלי נקי שבתוכו שקית נקייה שתפקידה כאמור לשמור על סטיריליות הבדיקה.

הבודק יקח דגימת בטון ישירות מן המערבל בטון שכן כך הוא יוכל לקבל את הבטון בצורה הכי קרובה למה שיוצר במפעל. הבודק יקח מספר דגימות קטנות מן המערבל בטון שאותם הוא יוצק לתוך מתקן מיוחד בצורת קוביה, כאשר המטרה של המתקן הזה הוא ליצוק קוביות בטון שישמשו אותנו מאוחר יותר לבדיקות המעבדה.

בזמן יציקת הקוביות הבודק יקפיד על יציקה נכונה של תערובת הבטון כולל דחיסה של הבטון לתוך מתקן היציקה. הדחיסה של הבטון קריטית לשלב מאוחר יותר של הבדיקה שכן היא מסייעת לוודא שלא יהיו בועות אוויר בקוביית הבטון שאנו יוצקים.

כל בועת אוויר יכולה למנוע מהבדיקה להיות מהימנה ולתת לנו תוצאות שאינו משקפות את האמת. לאחר שהבודק יצק מספר קוביות בטון לתוך כמה מתקנים הוא יחתים את מנהל פרוייקט הבנייה, את נציג חברת הבטון או את נהג המערבל בטון שממנו נלקחה הדגימה ויצא לדרכו חזרה למעבדה לא לפני שידאג שהדגימה אשר לקח מסומנת היטב וידעו לאיזה מערבל בטון ואתר בנייה להתייחס כאשר דוגמים את הבטון.

בדיקת הבטון במעבדה

אז לאחר שהבודק עשה את חלקו בשטח ווידא שהכל התנהל כשורה בהיבט של דגימת הבטון מגיע החלק של בדיקת איכות הבטון. דגימות הבטון מגיעות מהשטח אל מעבדת הבדיקה, שם אחראים לוודא בראש ובראשונה שהם מוכנות לתהליך הבדיקה.

המוכנות של הבטון לבדיקה כוללת מספר פרמטרים כאשר קודם כל כמובן עבר מספיק זמן מהדגימה עצמה והבטון התקשה והפך לקובייה קשה אשר מוכנה לתהליך הבדיקה. על אנשי המעבדה לוודא כמובן שקוביית הבטון מסומנת כהלכה על מנת שידעו לאיזה מפעל או אתר בנייה יש לפנות במידה ותוצאות הבדיקה אינן עומדות בתקן.

לאחר מכן מתבצעת מדידה של קוביית הבטון וזאת על מנת לוודא שהקובייה עצמה עומדת בתקני המבחן של הבטון, שכן אם הקובייה קטנה מידי או גדולה מידי לא יהיה ניתן להשליך עליה את נתוני התקן שבו צריכה לעמוד הקובייה הנבחנת בבדיקת הבטון. לאחר שתהליך המדידה עבר בהצלחה נכניס את קוביית הבטון לתוך מכונה מיוחדת אשר תפקידה הוא יצירת לחץ על הבטון.

יצירת הלחץ תפקידה לדמות את הלחץ שיווצר על הבטון כאשר נבנה את הבניין, נוסיף לו קומות ומשקל נוסף. על המכונת לחץ ליצור במהלך הבדיקה כמות לחץ מסויימת שנקבעה על פי מכון התקנים הישראלי.

באם המכונה יוצרת את הלחץ וקוביית הבטון נקבעה אזי שהיא לא עמדה במבחן הלחץ וכפועל יוצא אינה עומדת בתקן שקבע מכון התקנים הישראלי לבדיקת בטון.

מה עושים אם הבדיקה לא תקינה?

על מכון הבדק להודיע במקרה שכזה למפעל הבטון ולאתר הבנייה שהבטון לא עבר את המבחן ואין להשתמש בו לבנייה כלל וכלל. מאידך אם במהלך בדיקת הלחץ במכונה קוביית הבטון לא נבקעה ולא נגרמו לה סדקים או שברים אזי שהבטון עבר את המבחן והוא עומד בתקן הישראלי של בטון לבנייה. במצב כזה כאמור יש להמשיך כרגיל עם הבנייה וניתן כמובן להשתמש בבטון שקיבלנו, נבדק ונמצא כתקין. התקן שהבטון צריך לעמוד בו במהלך המבחן הוא כמובן מחמיר מאוד וזאת על מנת לוודא שאין כל כשלים אשר עלולים להוביל בעתיד לכשלי בנייה חמורים שעלולים לגרום במקרה הקל לנזק ברכוש ואף במקרים חמורים יותר עלולים לגרום לנזק בנפש. לכן חשוב מאוד להתעקש על ביצוע בדיקת בטון בלתי תלוי שתבוצע באמצעות גורם חיצוני מוסמך ומקצועי בעל נסיון בעולם הבנייה ובבדיקות תקן.

מעוניינים בביצוע בדיקת בטון? אנחנו במעבדות ישראל נשמח לסייע לכם בתהליך שלב אחר שלב במקצועיות, יעילות ועל פי כל התקנים הכי מחמירים בתחום הבניה. אנו נדאג לבצע את הבדיקה עבורכם ולספק את התוצאות בהתאם לדרישות. דרכנו תוכלו לחסוך זמן יקר ולהוזיל עלויות בצורה ניכרת.

רוצים לקבל מידע מקצועי נוסף על בדיקות בטון? חברת מעבדות ישראל נמצאת בקשר מתמיד עם המעבדות המובילות בישראל לביצוע בדיקות בטון. דרכנו תוכלו להנות משירות מעולה ומקצועי, בדיקה קפדנית ודקדקנית על פי התקן, תוצאות מעולות שיבטיחו פרויקט חזק ועמיד לאורך השנים. צרו איתנו קשר ונשמח להעניק לכם מידע נוסף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *