Categories
בלוג

בדיקות בטון קל

אנו חיים במדינה בה מזג האוויר נוח ומאפשר יעילות בכל מה שקשור לתהליכי בניה, שיפוצים ותיקונים. יחד עם זאת, החורפים האחרונים העידו על כך כי למרות מזג האויר הנוח, עדיין הימים הגשומים עלולים ”להכות“ בנו, משום שהגשם כאן מתרכז על פני כמה ימים בודדים והוא בא בעוצמות מאוד גדולות. לכן, אנשים רבים ובעלי עסקים בכל הארץ מתלוננים על היווצרות של מים על הגגות מה שמוביל לסתימות, נזילות ופגיעה במרזבים. אחד הפתרונות היותר טובים לבעיה הזו נקרית בטון קל.

בטון קל או מה שנקרא גם בטקל היא שיטת בניה המעניקה פתרונות לבעיות ניקוז בגגות ומאפשרת בידוד תרמי מעולה הן מחום והן מקור. בפוסט הבא נסביר לכם כל מה שאתם צריכים לדעת על בטון קל ועל תהליך חשוב ומהותי הנקרא בדיקות בטון קל.

בטון קל – מה זה ולמי זה מתאים?

בטון קל הינו תערובת ייחודית אותה נהוג ליישם על גבי גגות שטוחים. היא עשויה מחול, מלט וחומר מקציף. בשונה מבטון רגיל הנחשב לכבד מאוד, אותו מקציף מעניק לתערובת את משקלה הקל. התערובת מאופיינת בבועות אוויר אשר נוצרות בתהליך הקצפה מיוחד.

ניתן לעשות שימוש בתערובת במצבים בהם יש לנו בעיות בניקוז המים בגג או כאשר אנו מחפשים פתרון איכותי לבידוד מפני קור או חום במבנה שלנו. בנוסף, התערובת אותה שופכים על הגגות מאפשרת ליצור שיפועים שהמטרה שלהם היא להוביל את המים שמצטברים בגג ישירות לחורי הניקוז. את השיפועים מיישמים עוד לפני שמניחים את חומרי האיטום שבחרתם בהתאם לסוג הגג כמו למשל יריעות PVC או יריעות ביטומניות.

מהי בדיקת בטון קל?

בדומה לתהליכים המתבצעים עם בטון כבד המשמש לבניית מבנים מכל הסוגים, גם את התערובת המיוצרת לתורך מערכות בידוד ואיטום גגות נהוג לבדוק על פי התקנים. תהליך בדיקת בטון קל מתחלק לכמה שלבים עיקריים ביניהם בדיקת נטילה, בדיקת הכנת התערובת, החוזק שלה, המסה עצמה, תכולת הרטיבות וכמובן כושר הספיגה שלה. אי ביצוע הבדיקה כפי שצריך עלול להוביל לפגיעה של ממש בתהליכי האיטום והבידוד במבנה. 

חשיבות היישום של איטום על ידי בטון קל לאחר הבדיקה

לאחר שהבטון הקל עובר את כל הבדיקות הנדרשות, יש חשיבות מאוד גבוהה לתהליך היישום עצמו. כל המים חייבים לצאת מהגג באמצעות מרזב רחב ובעל שיפוע כאשר יש להימנע ממצב בו המים עומדים לפרקי זמן ארוכים על הגג. מים מובילים לנזקים בלתי הפיכים למערכת האיטום.

היתרונות של בטון קל לגגות

  1. בעל כושר זרימה המאפשר למים לעבור הלאה מחוץ לגג.
  2. משקל סגולי נמוך ולכן נשפך ומתפשט בקלות רבה.
  3. אין צורך להכין את הבטון הקל באתר, הוא מגיע מוכן בתוך משאית וניתן להעבירו ישירות אל הגג.
  4. מתאים למבנים ישנים ומונע הצטברות של מים על הגג.
  5. פתרון איכותי, מהיר ויחסית זול.
  6. נוח מאוד לעבודה, מקצר ומייעל תהליכים.

שלבי יישום של בטון קל

בשלב הראשון, יש ליצור את השיפוע על התקן. התקן אומר שרמת השיפוע בגג חייבת לעמוד על 1.5 אחוזים. מומחה האיטום מחוייבת ליצור סימונים באמצעות חוטים מהקצוות של הגג לחורי הניקוז בכדי שהוא יוכל להבין איפה עליו למקם את החלק העליון של תערובת הבטון הקל.

כל זה נעשה עוד לפני ששופכים את התערובת על הגג. בשלב הבא, יש לשפוך את התערובת של הבטון הקל ולהמתין לייבוש מלא. התערובת מגיע עם מערבת בטון אליו מחובר צינור שמזרים את החומר אל עבר הגג. במהלך היישום של התערובת על הגג, ניתן ליצור שיפוע. יש להמתין בממוצע 28 ימי ייבוש עד לשלב שבו ניתן להמשיך את תהליך האיטום בגג. לעתים, בהתאם למזג האוויר, יש צורך להמתין פחות ימים (בקיץ) ויותר ימים (בחורף).

יישום בטון קל – דגשים חשובים

ובכן, הדבר החשוב ביותר הוא לוודא שאתם מקבלים אחריות מלאה על העבודה. לכן, יש לבחור במומחה איטום ליישום בטון קל המעניק אחריות מלאה על העבודה ועל החומרים.

זקוקים לבדיקת בטון קל? במעבדות ישראל מומחים בביצוע כל סוגי בדיקות הבטון לרבות בדיקות בטון טרי, בדיקות בטון קל, בדיקות בטון מיוחדות, בדיקות בטון קשוי, בדיקות פטיש שמידט, בטיקות בטון מותז ועוד. נשמח להעניק לכם שירות מקצועי, יעיל ואמין. דרכנו תוכלו לחסוך זמן יקר ולהוזיל את עלות הבדיקה בעשרות אחוזים. צרו איתנו קשר ונשמח לענות לכם על כל השאלות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *